Hrvatsko interdisciplinarno društvo
Hrvatsko interdisciplinarno društvo osnovali su 2004. godine entuzijasti, znanstvenici i nastavnici sa svrhom općeg, kontinuiranog sveobuhvatnog i učinkovitijeg usvajanja naprednih tehnologija. Osnovano je pri Fakultetu strojarstva i brodogradnje. Društvo djeluje na području obrazovanja, znanosti i istraživanja. Kontinuirano djeluje na nacionalnoj razini provođenjem aktualnih, interdisciplinarnih projekata čime u javnosti povećava razumijevanje i kompetentno uključivanje u suvremena prirodoslovno-tehničko-gospodarska kretanja u svijetu. U svom radu, Društvo surađuje s drugim organizacijama civilnog društva, odgojno obrazovnim i znanstvenim institucijama na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Udruga kontinuirano i intenzivno sudjeluje u STE(A)M revoluciji, (STEAM = science, technology, engineering, art, mathematics) još od vremena prije nego se pojavila kovanica STE(A)M, što je i jedini razlog zašto je nema u nazivu mnogih aktivnosti udruge.
Cilj
Cilj Društva je promicati interdisciplinarnost znanstvenih i stručnih istraživanja:
- putem doprinosa razvoju interdisciplinarne metodologije;
- putem izravnog i sustavnog rada s učenicima, studentima i mladima;
- putem okupljanja osoba i društava zainteresiranih za unaprjeđenje interdisciplinarnih istraživanja;
- omogućavanja i poticanja razmjene njihovih mišljenja, iskustava i informacija;
- putem nagrađivanja pojedinaca koji su znatno doprinijeli razvoju interdisciplinarne metodologije i drugim djelatnostima Društva te
- putem koordiniranja njihovih nastojanja, isticanja i promoviranja strukovnih interesa članova društva i zalaganja za njihov društven i ekonomski položaj.
Djelatnosti
Djelatnosti Društva su:
- organiziranje znanstvenih i stručnih skupova, savjetovanja, predavanja i drugih skupova o interdisciplinarnom istraživanju i odgovarajućim problemima,
- organiziranje domaćih, ili međunarodnih seminara i radionica iz interdisciplinarnih istraživanja, ili određenih cjelina tog područja,
- poticanje znanstvenoistraživačke djelatnosti sukladno propisima,
- pružanje savjetodavne pomoći u nastavi, predavanjima i znanstveno-stručnim interdisciplinarnim istraživanjima,
- izravni i sustavni rad s učenicima i studentima po pitanjima vezanim uz interdisciplinarna istraživanja,
- organiziranje i provođenje natjecanja učenika u području interdisciplinarnog opisa kompleksnih sustava,
- poticanje studenata i mladih istraživača na bavljenje interdisciplinarnim istraživanjima,
- suradnja s vladinim i nevladinim organizacijama, te drugim istovrsnim i sličnim udrugama, u zemlji i inozemstvu,
- organiziranje suradnje, razmjene informacija i podataka s domaćim i inozemnim istraživačima istog, ili sličnih područja,
- povezivanje s ustanovama i trgovačkim društvima čija je djelatnost vezana za ciljeve Društva, ili ih podupiru,
- predstavljanje članova Društva, u kontaktu s domaćim, inozemnim i međunarodnim organizacijama i tijelima.
Gospodarske djelatnosti Društva su:
- izdavanje publikacija iz područja djelatnosti Društva,
- izrada elaborata iz područja djelatnosti Društva,
- odražavanje seminara.
Postignuća
Dosadašnja postignuća Društva su:
- provedba Inicijalne programske suradnje naziva „RASTEMO SVI - RAzvijamo STEM Održivo u Sinergiji i Vrlo Inovativno“, uz financijsku potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. Cilj suradnje je umrežiti sve organizacije (znanstvene, odgojno-obrazovne, organizacije civilnog društva i dr.) u Republici Hrvatskoj koje se bave STEM područjem te ih potaknuti na zajedničko djelovanje u cilju povećanja vidljivosti i značaja STEM područja te mogućnosti njegovog utjecaja na razvitak RH.
- suorganiziranje događanja „STEAM tjedan“ u Zagrebu i Zadru koje se održalo u 2018. i 2019 godini te okupilo preko 150 odgojno-obrazovnih djelatnika osnovnih škola iz cijele RH, uz financijsku potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Inicijalne programske suradnje
- nositelj projekta „STEM tjedan“ tijekom 2017./2018. godine, uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja. Centralni događaj „STEM tjedan“ proveden je u studenom 2017. godine u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, a okupio je 8 organizacija civilnog društva koje se bave STEM područjem, odgojno-obrazovne djelatnike i darovite učenike iz 6 osnovnih škola na području RH. Partnerstvo i suradnja na projektu ostvarena je s: Tehničkim muzejem Nikola Tesla, Hrvatskom zajednicom tehničke kulture, Školskom knjigom d.d., CARNet-om, organizacijama civilnog društva i školama..
- suorganizator Državnog natjecanja i smotre „Opisujemo sustave“ koje se unatrag 8 godina provodi na području Republike Hrvatske, dok je prije provođeno kao nacionalni projekt za učenice i učenike srednjih škola.
- kontinuirano od svog osnutka izdaje međunarodni znanstveni časopis INDECS - „Interdisciplinary Description of Complex Systems“ čiji je sadržaj od 2015. godine u uključen u relevantnu bazu Web of Science Core Collection. Svi članci u cijelosti su slobodno dostupni čitateljstvu.
- organizira Malu meteorološku radionicu, program koji kontinuirano provodi od 2007. godine. Tijekom tog perioda radionica je održana u preko 100 škola, vrtića i knjižnica na području Republike Hrvatske u svim županijama. U sklopu programa 2010. godine je izdana i knjiga „Mali meteorolog“ koja ima više izdanja te je od 2017. i potvrđena od Agencije za odgoj i obrazovanje kao pomoćno nastavno sredstvo u nastavi osnovne škole. Krajem 2017. godine počete su pripreme za snimanje edukativnih video materijala youtube forme.
- u razdoblju 2006. - 2010. provođen je nacionalni projekt za usvajanje robotike u srednjim školama pod nazivom „Liga kumpanija“. U završnoj godini projekt je imao i međunarodni karakter s uključene dodatne dvije države.
- do sada je izdavan časopis za popularizaciju znanosti „Sustavi“, provođene su edukacijske radionice iz robotike za studente hrvatskih sveučilišta i veleučilišta naziva „Prozor snova“, organizirane radionice za studente „AtoS“ te su članovi Društva sudjelovali na više nacionalnih događanja održavanjem edukativnih radionica i javnih predavanja.
Dokumenti
Statut HID-a: izvorni dokument (2017.) , izmjene i dopune (2018.), izmjene i dopune (2021.)
Strateški plan: 2018. - 2020., 2021. - 2023.
Godišnji izvještaj: 2018., 2019., 2020., 2021., 2022., 2023.
Financijski izvjestaj: 2018., 2019., 2020., 2021., 2022.
Financijski plan: 2020., 2021., 2022., 2023.
Operativni plan: 2019., 2020.,2021., 2022., 2023.
Revizijski izvještaj: 2019.